Facebook Twitter Gplus RSS

Akhisar Hamamları

SASA BEY (ŞEHİR) HAMAMI

Kesin yapım yılı bilinmemekle birlikte 830 H. 1427 yılında Paşa Ali Bey’in oğlu Sasa Bey tarafından yaptırılmıştır. XIX. Yüzyılda onarım geçirmiştir. Çifte hamam olarak yapılan yapının erkekler bölümü sağlam durumdadır. Soğukluk- Ilıklık ve Sıcaklık bölümlerinin bulunduğu hamam Akhisar’da ilk hamam özelliğini taşımakla birlikte klasik Beylikler dönemi hamam planı özelliklerini yansıtmaktadır. Yapımda taş ve tuğla yer yer de devşirme malzeme kullanılmıştır.

 

PAŞA (SARI AHMET) HAMAMI

Külliye yapılarına ait olan hamam olasılıkla cami ile aynı yıl 1469 yılında yaptırılmıştır. Erkekler ve Kadınlar kısmından oluşan hamam çifte hamam özelliğindedir. Yapımda taş ve tuğla ve ile devşirme malzeme kullanımı yönünden külliye ve Akhisar’da bulunan diğer yapılarla benzerlikler göstermektedir.

 

GÜLRUH SULTAN (YENİ) HAMAM

Külliyenin yapılarından birisi olan hamam olasılıkla cami ile aynı yıl 1503 yılında yaptırılmış olmalıdır. Çifte hamam özelliğinde, erkekler ve kadınlar kısmından oluşmaktadır. Soğukluk- Ilıklık ve Sıcaklık plan şeması her iki kısımda da uygulanmıştır. Diğer yapılarda olduğu yapım malzemesi olarak taş ve tuğla kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

 
Home Kazi Detaylari Akhisar Hamamları